Ideálny darček

Počas jedného  chladného decembrového dňa  sme s Veronikou skončili v škole o čosi skôr a rozhodli sme sa, že si urobíme pohodové poobedie v opustenom nákupnom centre, kde hlavnou chodbou za celý deň prejde pramálo ľudí. Ako to  už býva  zvykom, každá návšteva v  nákupnom centre znamená priame zamierenie do zoo-obchodu, kde strávíme niekoľko desiatok minút rozčarovaným údivom nad rozkošnosťou ponúkaných zvierat. Okamžite som zamierila k bielemu neohrabanému škrečkovi a spiacemu morskému prasiatku, zatiaľ čo Veronika pozorovala slabo plávajúce  rybičky v sklenených aquariách plné pestro farebných kamienkov. Keď som si všimla,  jej zaujatý pohľad upnutý na priesvitnú nádobku podišla som k nej. Veselo sa rozrozprávala o rybičkách - bojovniciach. O tom akú by chcela, o ich historií, prirodzenom správaní, pohlaviách, druhov a farebných prevedeniach, ktoré špecializované obchody ponúkajú. Bola som tak neskutočne rozčarovaná, že napriek mojej absolútne neinklinujúcej povahe k aquaristike, som sa rozhodla jednu takúto rybičku v budúcnosti kúpiť ako prekvapenie pre blízkych. Napriek tomu, že nepodporujem kupovanie zvierat na Vianoce, narodeniny či za odmenu ako darček - nenáročnosť, dekoratívnosť a krása akú dokážu tieto rybky zanechať v miestnosti je priam magická.


Keď nastal ten deň, že svoje rozhodnutie a nadšenie môžem pretvoriť do skutočnej kúpi, bola som celá bez seba. Vo vybranom zoo-obchode mali 4 rôzne rybičky, avšak moju plnú pozornosť  strhol modro-fialový bojovník, ktorý aktívne plával krížom celou sklenenou nádobkou. "Bude sa volať  Kamoš!"veselo som skríkla na maminu, ktorá spolu so mnou mierila k pokladni. K samotnej rybe som  kúpila aj plastové 2l aqárium, krmenie pre rybičky a kvapky do vody z vodovodu, ktoré dodávajú prostrediu potrebné vitamíny.
Ako som už vyššie spomínala, nemala som v pláne si ho nechať, ale podarovať ho blízkej osobe, ktorá ho odmietla a vďaka tejto udalosti  sa začal príbeh mojej veľkej lásky k pestrým bojovníkom.
 Dlhý  chvost bol pýchou celej obývačky a tak ma nenápadne nútil  dokupovať stále nové a nové doplnky do aquária, ktoré by jeho zaujímavosť ešte viac podtrhli. Počas tejto snahy budovať prostredie a zistovať informácie, čo sa starostlivosti týka som bojovniciam úplne prepadla a začala ich odporúčať svojmu okoliu, ktoré sa ma sem-tam opýta na nápad narodeninového či meninového darčeka. A výsledok? Všetci si ich zamilovali!


Najdôležitejšou vecou, ktorú treba spomenúť je to, že tieto rybky musia byť v aquárku samé a  nepotrebujú filter do vody. Jednoducho do aquaria napústíte vlažnú vodu, pridáte pár kvapiek AQUASAFE - vitamínov do vody a váš farebný plavec si bude spokojne objavovať vami vytvorené nepoznané zákutia.
Čo sa krmenia týka, treba nasypať toľko jedla koľko zje, pretože nezjedené krmivo sa po čase  začne vo vode rozkladať a znečisťuje vodu - ktorú odporúčam meniť podľa potreby, ale väčšinou stačí raz za týždeň. 
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

Rod: Bojovnica pestrá/ Betta splendens z čeľade  labyrintkovité
Pôvod: Thajsko
Existujúcich druhov: 73
Veľkosť: 6-8 cm
Rozmnožovanie: vytieranie
Dĺžka života: 2-3 roky
Znášanlivosť: neznášanlivá voči vlastnému druhu - prirodzene bojovné správanie
Dôvod agresívneho správania: bola a je stále využívaná na rybie zápasy, kde do nádrže umiestnia dvoch samcov, ktorí bojujú na život a na smrť
Dýchanie: pomocný dýchací orgán - labyrint, čiže je schopná vdychovať atmosférický kyslík
Cena: cca 4,50 eur
Výbava: 

 • aquárium: ideálne 1O litrov, ale ak je ryba dávaná ako darček odporúčam kúpiť malé dizajnové (to obsahuje aj kamienky), ktoré si chovateľ neskôr vymení za väčšie -cena cca 10-15 eur
 • kamienky/piesok: (v zoo-obchode predávajú veľa farebných prevedení ) -cena cca 3,50 - 4 eurá
 • predmety: (aj rastliny), do ktorých môže plávať a zaistia rybke zábavu -cena cca 2,50-10 eur
 • krmivo: (stačí malé papierové balenie                                                                         granulkovitého krmiva - pre nich určené) -cena cca 1,90 -3 eurá
 • aquasafe: (pár kvapiek vitamínov do čestvo napustenej vody) -cena cca 4,50
Základná kúpa, ktorá je vhodná na darovanie sa cenovo pohybuje okolo 22 eur...samozejme pokiaľ si rybičku kupujete priamo  pre seba odporúčam hneď na začiatku investovať do väčšieho aquária a vyhrať sa s výbavou - veď predsa vám bude bojovnica zdobiť obývačku či spálňu.

V zoo-obchode nájdete bojovnicu v oddelených aquáriach

      Už ste niekedy niekomu darovali zvieratko?

7 komentárov

 1. Ten je roztomilý :) Já jsem asi před rokem měla taky bojovnici. Bohužel už není :(

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jé, rybičky :) Já bych asi neměla trpělivost starat se o ta akvária, čistit je. Ale líbí se mi, zvlášť ty na obrázcích, takové jsem ještě neviděla :) zvířátko jsem nedarovala, ale myslím si, že je to jeden z nejlepších dárků :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To sú aquaria, ktoré majú v zoo-obchode z ktorých ti vyberú a predajú požadovanú rybku. :) Ja mám doma len to jedno veľké - to mi zatiaľ bohato stačí :D.

   Odstrániť
 3. Nádherná rybka! Ja som zvieratko ešte nikomu nedarovala, no keď som bola malá dostala som na vianoce škrečka, potom neskôr morča a teraz mám pieskomila od priateľa, a nedám naň dopustiť! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Táto rybka je krásna! Od nepamäti sme doma chovali gupky a mečúne, ale potom sme od toho upustili keď sa nám pred niekoľkými rokmi už nerozmnožili. Rybičky sú úžasné a rada strávim aj dlhšie chvíle v ZOO obchode a kochám sa (najviac ma vždy zaujímali papagáje ♥)

  OdpovedaťOdstrániť

Back to Top