Si skutočne ten, kým chceš byť?

Charles Bukowski je nositeľom jednej veľmi peknej myšlienky, ktorá mi posledné dni veľmi utkvela v pamäti. ,,Pamätáš si, kto si bol, než ti svet povedal, kým by si mal byť?" 
Napriek tomu, že sa jedná o skutočne symbolickú myšlienku, nachádza sa v nej jeden veľký vzorec povedomia, ktorý je zakódovaný hlboko v každom z nás.

Postupom života, si v určitých okamihoch človek uvedomí, že život aký žije, sa absolútne nepribližuje k vysnívanej či očakávanej realite, od ktorej sa odklonil bez toho, aby si uvedomil, že nesmeruje za svetlom svojho srdca, ale svetlom svojej existencie. Tej, ktorá už od čias narodenia má svoje jasné pravidlá, poriadky, zákazy a čo je horšie tak aj, smerovanie, podobizeň i prežitky. Tlak, ktorý sa vyvíja v tomto digitálnom živote na psychiku človeka, je podľa môjho názoru ten najpodlejší, pretože plynie prirodzene a úder nastane v momente, ako sa slovo, čin či udalosť dotkne vašej slabiny. Že nie ste dosť dobrý. Že nespĺňate očakávania svojich najbližších a teda ani svoje. Avšak, čo sú tie vaše očakávania?
Presne pred rokom, som si položila podobnú otázku, v ktorej som sa snažila nájsť kútik svojej úprimnosti na správne odpovede. Žiadne nie sú. Len tie, ktoré ma istým spôsobom lákajú a dokonale zapadajú do celkovej predstavy môjho šťastia, preto som sa im naučila veriť, napriek tomu, že za nosné či rozumné ich považujem jedine ja. A viete čo? Je to v poriadku. I Keď mať vlastné sny  býva koľkokrát oveľa náročnejšia cesta, pretože okrem kráčania k cieľu musíte zápasiť aj s pocitom viny voči svetu. Hoci ten mal pre jedinca už dávno určené miesto.

To čo som sa však za posledný rok naučila je to, že si treba veľmi veriť, a myslieť na to, že keď sa sen premení na realitu, je to víťazstvo, ktoré sa naveky zapíše tam, kde vznikol. Do srdca - a to nie je "svet".

2 komentáre

  1. Bukowskeho zbožňujem :) pred časom som mala obdobie kedy som sa cítila maximálne stratená, našťastie už pominulo :)

    OdpovedaťOdstrániť

Back to Top