Domáce mandľovo-kokosové mlieko

Počas jedného poobedia som zablúdila do Dm-ky a pozastavila som sa pri kokosovom a mandľovom rastlinnom mlieku. Kedysi som si ich rada spolu miešala do ranných cereálií, ale vždy ma odrádzala cena za dve takéto bezlaktózové mlieka. Vedela som, že ich výroba doma by bola oveľa ekonomickejšia a pre mňa aj prijateľnejšia, pretože presne viem čo všetko obsahujú a aký postup, sladkosť či príchuť som si zvolila. No a keď som pred pár týždňami zavesila na instagram fotku svojho prvého doma vyrobeného mlieka -bola som sama prekvapená z miery záujmu o to, aby som napísala receptový článok s postupom. Vo výsledku je to veľmi jednoduché a výroba je na podobnom princípe v každom recepte, ktorý je na internete dostupný, ale takto som to robila ja.


ČO BUDEME POTREBOVAŤ?
 • šálku mandlí
 • strúhaný kokos
 • med
 • vanilková esencia (môže nemusí byť, s ňou aj bez nej je to skvelé)
 • voda
 • pomôcky: ponorný mixér, uzatvárateľná nádoba na mlieko, cedítko


POSTUP:

Mandle si na niekoľko hodín namočíme do misky s vodou, aby trochu zmäkli. 
 Medzi tým zalejeme do šálky horúcou vodou kokos, aby pustil šťavu a necháme vychladnúť. 
 Pokiaľ mandle zmäkli (ja som ich nechala vo vode celú noc) do  nádoby na mixovanie vložíme šálku mandlí k pomeru 3 šálkam čistej (ideálne filtrovanej) vody. 
 Mandle na vysokom stupni dobre rozmixujeme vo vode aby sme získali orieškovú mliečnu zmes do ktorej prilejeme celý obsah šálky s kokosom. 
 Cez úzke sito som preliala celú tekutinu do čistej nádoby. Tuhé časti rozmiešaných orieškov som v rukách dodatočne "vyžmýkala" a odložila bokom. (V žiadnom prípade vzniknutý odpad nevyhadzujte, dá sa pri vysušení použiť ako skvelá bezlepková múka do koláčov.)
 Vzniknuté a precedené mliečko som ochutila medom podľa toho, kedy som ucítila, že je tak akurát sladké -a dobre premiešala. 
 Ochutené mlieko som preliala do uzatvárateľnej nádoby.
 A máme hotovo!
 Zo vzniknutého "mandľovo-kokosového odpadu" nám vznikla múka, z ktorej som urobila keksíky.
 Do misky som pridala dve malé vajíčka, pol lyžičky sódy bikarbóny, pol šálky kokosového oleja, kúsky 90%  horkej čokolády a holanské kakao. Piekla som pri 180-200 stupňoch okolo 20 minút. 
Máte radi rastlinné mlieka?

2 komentáre

 1. Vyzerá to skvelo. :) Chýba mi ponorný mixer, nádoba a ruky schopné manuálnej činnosti :-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To nie je ziaden problem...aj ked len skoda ze aj sikovnost ruk sa neda zakupit v obchode :P :D

   Odstrániť

Back to Top