Čo je prirodzenosť?

Sedím v poloprádznom autobuse a zostáva mi niekoľko desiatok minút pokojnej a ničím nerušenej jazdy. Cítim  stres, pretože viem, že po vystúpení moje kroky okamžite zamieria do školy,
 no dnes je jeden z tých pokojnejších dní - a tak sa nemám čoho obávať. 
Pohodlnejšie sa usadím na vyšúchané miesto (relatívne) nového autobusu, letmo si opriem  hlavu o studené sklo a jemným  uvoľnením pamäte -spustím tok myšlienok, ktorý čaká na analýzu a následné vyhodnotenie. Myseľ mi cielene zablúdi k otázke čo je vlastne prirodzenosť.
Stavím sa, že na internete sa nájde mnoho  definícií tohto jednoduchého kľúčového slova, avšak žiadna poučka nedokáže popísať skutočnú hĺbku uvedeného slova. 
Veď je hádam všetkým jasné, že v očiach každého z nás sa prirodzenosť rozumie úplne inak.
Drvivá väčšina publika si možno okamžite predstaví  neupravenú ženu, ktorá je prekrásna každú minútu dňa bez toho, aby použila akýkoľvek make-up. No, je to skutočne pravda?
V mojom ponímaní je prirodzenosť zmes vlastností, uvoľnenosti a nálad, ktoré sa pretvoria do akéhosi vyžarovania človeka , ktorému to, ako ho vnímate- dokážete úplne veriť. 
Ide o to, ako sa človek cíti a či je s tým ako vyzerá spokojný.
V tom momente,  sa (podľa môjho subjektívneho názoru) môže hovoriť o prirodzenosti, pretože sa osoba vcíti do (hoc aj nalíčenej)  podoby v ktorej je sama sebou. 

Ak mám hovoriť za seba, cítim sa dobre v čiernych a presných linkách, ktoré mojim očiam dodajú čistotu i zmysel.
A pokiaľ je celé líčenie ešte podtrhnuté červenými matnými perami - tak  viem, že som  "vo svojom prirodzenom module".
Napriem tomu, že okolie (minimálne v náznakoch) pozná môj postoj k týmto výzorovým témam, tak neviem, či sa mi to len  zdá, alebo skutočne začínam cítiť zvedavosť ľudí  reagujúcich na malú zmenu mojej vizáži. 
Totiž už niekoľkokrát za mnou niekto blízky podišiel s tým, že "utrúsil" nejakú poznámku k môjmu terajšiemu  jemnejšiemu looku.
,,Kde máš očné tieňe?"- ,,Už máš vymytú čiernu farbu z vlasov." - ,,Dnes máš prirodzený rúž?"- ,,Prečo už nenosíš ten červený?" - ,,Dnes nie si v čiernom? Neverím."...
Hovorím si, načo neustále škatuľkovať ľudí podľa zvyklostí. 
Mrzí ma, ako si ľudia svoje vytvorené ideály (s ktorými vo výsledku nie sú spokojní) niekedy porovnávajú so mnou.
 Jeden deň som v pestrejšom oblečení a okamžite padnú pripomienky: kde som nechala čiernu. Prídem jemnejšie nalíčená a okamžite počúvam také to porovnanie môjho dnešného ja s tým (napríklad) včerajším - že teraz je to lepšie. A pre koho? Včera som bola spokojná s tým aká som bola a dnes taktiež napriek tomu, že vyzerám inak. 
Vždy som vnútorne cítila, že stereotyp nie je pre mňa. Napriek tomu, že ma nové podnety každého dňa veľmi vyčerpávajú, v oblasti módy a vizáže je to celkom iné. 
Nech sa jedná o akýkoľvek "look", tak je už na poznanie jasné, že človek nemá právo sústavne hodnotiť v čom som preňho krajšia. 


Nemyslím si, že na zmenách  je niečo zlé, ide len o formu akou to podáte okoliu a ako sa vy najlepšie cítite -pretože nie je na svete nikto dôležitejší než vy sami. To je to na čom záleží. Majte sa radi a spestrime svojimi výstrelkami svet!

6 komentárov

 1. Moc se mi tvoje slova líbí :) Je v tom jemnost a přece bojovnost! Chápu i tvojí vizi přirozenosti a dle mého, čím víc člověk přemýšlí o tom slovu a snaží se přirozenosti dosáhnout, tím více se jí vzdaluje. Protože ještě žádný "přirozený" člověk se nesnaží být přirozený. :) Já si přijdu přirozená v dobré skupině lidí, kde se nemusím hlídat, co říkám. :)

  Infinite treasure

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, si veľmi milá :). Samozrejme, človek nech si robí čokoľvek v čom sa cíti dobre (pokiaľ to samozrejme nezasahuje nejak negatívne do života okolia)

   Odstrániť
 2. Veľmi sa mi páči tvoja myšlienka z tohto článku: "V mojom ponímaní je prirodzenosť zmes vlastností, uvoľnenosti a nálad, ktoré sa pretvoria do akéhosi vyžarovania človeka, ktorému to, ako ho vnímate - dokážete úplne veriť."

  OdpovedaťOdstrániť
 3. to je neskutečně krásně napsaný ! nevím, jak líp bych to řekla

  OdpovedaťOdstrániť

Back to Top