Priateľstvo vs. láska

PRIATEĽSTVO.
Niekomu  pri prečítaní tohto kľúčového slova okamžite trhne kútikom smerom nahor, pretože mu myseľ a srdce okamžite  zaplavia živé spomienky plné smiechu, radosti a šepotu tých najtajnejších tajomstiev, ktoré (roky) vaše srdce starostlivo uschováva hlboko vo vnútri, aby sa k nim nikto nedostal.

V predstavách sa vám takmer okamžite vyobrazí osoba, tá najbližšia, - ktorá pozná každý kútik vášho zmýšľania, každú slabinu, ranu a hranicu - okolo ktorej veselo poskakuje dúfajúc, že vás priveľmi nenahnevá.
Vám nezostáva nič iné, len sa tomu prizerať a usmiať sa.
Načo sa  hnevať.  Zbytočne vzniknú malé uzlíky hádok, ktoré si vo výsledku nebudete pamätať, lebo zostanú len tie krásne chvíle.
Pri slove priateľstvo mi  pred očami preblesklo  viacero ľudí, avšak predstava sa zastavila na niekom, kto ma v mojom živote to najšpeciálnejšie umiestnenie...úplne iné než ostatní.
Dokonca si nie som istá, či to môžem priateľstvom nazývať - jedná sa o absolútny vrchol tolerancie, pochopenia, vnímania a spomienok, ktoré medzi nami vytvárajú pevnú väzbu.
Prežili sme spolu najdôležitejšie obdobia života a napriek tomu, že sa stretávame o čosi menej, než v minulosti... cítim, že je tu stále pre mňa.
Je málo ľudí, voči ktorým dokážem cítiť uznanie a vďačnosť za to, že mi nechávajú slobodu a priestor aký potrebujem.
Ona to vie.
 Premýšľam nad tým ako je možné, že niekto dokáže pochopiť a prijať moje skutočné ja v plnej podobe. a niekto druhý sa ma snaží zviazať, pripútať a  silou mocou zo mňa dostať to, čo nechcem...čo neponúkam a o čo nestojím.


Dospievaním a celkovo dospelosťou si človek uvedomí aké je skutočné postavenie či náplň priateľstva.
Cítim zmeny, a odkedy som vekom aj srdcom dospelejšia, vidím veci inak.
Jemným náznakom sa ho dá porovnať k  vzťahu medzi partnermi.
Tiež treba na priateľstve pracovať, snažiť sa, budovať ho, precítiť dôveru, avšak najdôležitejším bodom je, tolerovať seba navzájom.
Chápať, že ak si jedna z vás nájde ďalšiu kamarátku, či priateľa, alebo bude mať lepšiu prácu, je dôležité sa  tešiť z nových podnetov a nie nepriať či žiarliť.
Treba však chápať, že životnými zmenami a posunmi človeka sa upravuje trochu   aj vzťah medzi priateľmi (tým v žiadnom prípade netvrdím , že ich  treba  dať na vedľajšiu koľaj, avšak je prirodzené, že zo začiatku tie zmeny budú cítiť obe strany).
Toto je presne môj prípad.
Moji najbližší ľudia, ktorí ma poznajú už od dávnej minulosti, veľmi dobre vedia, na aké vysoké postavenie dávam lásku, aký dôraz do nej vkladám a s akým ochranárstvom k nej pristupujem.
Priateľ nie je človek, ktorý patrí na druhé miesto pretože "vzťah prichádza a odchádza" ( to môže aj kamarátstvo), ale kamarátka je tu pre teba navždy.
Dovolím si nesúhlasiť.
Priateľ je človek, ktorý sa stane snúbencom, mužom a neskôr otcom vašich detí.
Je to vaša rodina. Dokonalá, lebo bude vami vytvorená.
Tá, ktorá prekoná úplne každú jednu väzbu na svete, pretože ste...teda budete ako jeden...
kto, alebo čo je mocnejšie? Nič.
Priateľstvá chladnú... každým ubehnutým dňom sa približujete k novej zmene...starnete a čo chvíľa to opäť  pocítite.
Koľko ľudí ste stratili už len prestupom na inú školu? Koľko presťahovaním? Koľko pri tom, ako si vaše kamarátky našli priateľov?  Koľko narodením dieťaťa? 

Je to prirodzené, veď váš okruh ľudí  budú tvoriť vždy tí, ktorých spoznávate v konkrétnom a aktuálnom životnom období, pokiaľ nejdete podobným tempom či krokom, nastáva samota, ktorá sa bude už len prehlbovať - a to  nie je dôvod  na znepríjemňovanie a strpčovanie života tým, ktorí to šťastie majú.
Stále hľadám cestu ako nájsť harmóniu medzi dvoma svetmi, napriek tomu, že mi srdce jasne určuje smer...

Čo je pre vás viac? Priateľstvo či láska?


1 komentár

  1. Pre mňa je obe naozaj veľa. Avšak mám aj takých kamarátov,, ktorý síce nie sú môj priateľ no ani najlepší kamarát. Je to také niečo medzi, teda že občas k nemu cítim viac a občas iba kamarátstvo. Take zvláštne. Nejak sa to ale snažím neriešit, keďže som toho názoru že do vzťahu môže ísť človek až keď si je 100% istý že pre ten vzťah spraví viac menej čokoľvek.

    Čo sa týka kamarátstva mám niektorých úplne úžasných kamarátov a neviem si bez nich predstaviť život. A čo sa týka lásky, som názoru že rodina je zmyslom života, takže láska je pre mňa tá najvyššia hodnosť a preto si hu vyberám naozaj dôkladne. Alebo skôr nevyberám, srdce rozhoduje ZS mňa

    OdpovedaťOdstrániť

Back to Top