Ilúzia Instagramu


Dokonalý život. Existuje vôbec? Podľa mňa nie, ale som ochotná zmeniť svoj názor, pokiaľ príde človek, ktorý má svoje dni zrátané a potvrdí mi, že dokonalý život naozaj mal. Ako vôbec môže existovať niečo dokonalé, keď už od prvej sekundy narodenia máme predpísané pravidlá, ktoré treba dodržiavať, úlohy, predurčený život...na tom nie je nič dokonalé.  To je jeden z príkladov, prečo mi nie je úplne jasné, z akého dôvodu živia v sebe niektorí ľudia predstavu, že dokonalý život existuje, a až jeho dosiahnutím  zistia, čo je to šťastie a "pravý dar" bytia. Možno práve toto je príčina toho, že toľkí ľudia trpia silnými depresiami s túžbou si ublížiť.

 Pokiaľ si v tejto chvíli kladiete otázku, ako INSTAGRAM  môže súvisieť  s dokonalým životom, tak moja odpoveď je jednoznačná- to on je tvoriteľom  predstáv o živote,  pre mladých ľudí.
Uvedomila som si to už dávnejšie. Konkrétne to bolo v časoch, kedy som začala instagram používať a učiť sa s ním pracovať. Samozrejme, ako asi väčšine, mi spočiatku prišlo úplne choré, dávať na internet pekné fotky, ktoré "dočistím" veľkým výberom filtrov a následne pustím do sveta, vďaka heslovitým hashtagom. Postupom času, som si tento systém vytvárania a usporadúvania snímok celkom obľúbila, no dodnes si myslím, že je to len  skvelý priestor na sebaprezentovanie. A práve tu vidím najväčší problém tejto doby. Posledné mesiace si všímam, že ľudia prestali žiť pre spontánne momenty, okamihy...ale žijú pre fotku, ktorú zavesia na  sociálnu sieť. Oprava, nie instagram, ale to ľudia sú tí, čo vytvárajú falošné ilúzie o svete,  živote,  kráse, radosti, hodnotách..!

Aby som to lepšie vysvetlila. Som znechutená, akým spôsobom sa ľudia prezentujú, aby vytvorili dojem, že existuje dokonalosť.
Myslím si, že najviac riešenou témou je  momentálne postava a krása. Skúsili ste sa niekedy zamyslieť nad tým, aký obsah instagram najčastejšie obsahuje? Na kosť vychudnuté postavy dievčat alebo nechutne vycvičené  zadky a stehná, selfie z fitka (lebo veď treba sa pochváliť, že dnes cvičím, a neukázať to, že včera som preležala celý deň),  dokonale naaranžovanú zdravú stravu (healthy, bio, raw, vegan, glutenfree)  a mnoho ďalšieho. Ja sa ani nečudujem, že v dnešnej dobe je toľko porúch príjmu potravy a toľko depresií z neúspechu po dokonalosti. Nie je to smutné? Každú slabšiu osobu by tieto "mienkotvorné" instaúčty položili (aj položia) a dokonca  aj tie silnejšie povahy  ľudia svojou dokonalou prezentáciou  donútia  premýšľať nad ich životom.

Samozrejme, netýka sa to len stravovania. Kategórií je mnoho.... z módy a krásy  to môže byť neuveriteľne  očarujúce množstvo tovarov/produktov, s ktorým sa ľudia prezentujú a nepriamo vychvaľujú. Čudujete sa, že všade je len závisť a pobúrenie? Hovorím o závisti z vytvorenej ilúzie,... a nie z tvrdo vydretého úspechu. Táto kategória úzko súvisí aj so zapredanými  ľuďmi, ktorí "vládnu" v dnešnej dobe - Youtubermi. Dookola a dookola vychádzajú videá a  fotky s nekonečnými popismi  na instagrame, o negativizme, závisti, neprajnosti...ale nemôžu si podaktorí za to sami? Veď keby sa toľko (úmyselne) neprezentovali, aký pohodový a pozitívny život žijú (opak je pravdou - verte mi), určite aj negatívna reakcia čitateľov/publika by sa zmiernila.

Ach, opäť som sa rozpísala  aj o tom, čo som pôvodne vôbec nechcela.
 Mojim cieľom tohto  článku bolo  vám len povedať, že NIKDY sa nenechajte strhnúť davom a ani umelo vytvorenými ilúziami, ktoré nám svet ponúka.

Ešte skôr,  ako publikujem tento článok, chcela  by som vám v krátkosti vysvetliť dôvod, môjho nepísania nových príspevkov.
Pred dvoma mesiacmi (v rozbehnutom letnom semestri) , som prestúpila na konkurenčnú vysokú školu. Poznáte to, úplne nový kolektív, úplne nové predmety, systém a tak málo času na úspešné ukončenie roka. Bolo toho veľa, ale našťastie som sa skamarátila s dvoma skvelými dievčatami, ktoré mi celú dobu pomáhali zapadnúť (jedna z nich - Veronika, má blog Vera Paradis, tak ju nezabudnite na ňom navštíviť). To je ten dôvod, prečo som blog, za poslednú dobu neposúvala ďalej. Napriek tomu, že články nevychádzali, nebol deň, kedy by túto stránku nenavštívila hŕstka čitateľov a za to vám veľmi ďakujem. Neskutočne si to vážim. Prajem vám krásny zvyšok dňa. :)


11 komentárov

 1. máš s tím instagramem pravdu, ale třeba já ho tak nějak nevnímám, beru to dost jako samozřejmnost, ano sama se snažím o dokonaé fotky a třídím to a podobně, ale jako to, že mám dokonalý život to neberu ani u ostatním,spíš dám srdíčko, že se mi to líbí, jo zasním se, ale úplná realita to není:) jinak s tou vysokou jsem to měla vloni podobně...

  Somethingbykate

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To som rada, ze patris k ludom :) co sa nenechaju strhnut.

   Odstrániť
 2. Naozaj zaujímavý článok, ja som na instagrame mierne závislá, veľmi rada fotím, pridávam fotky na insta, pozerám si rôzne účty ale z istého pohľadu máš naozaj pravdu, keby sa ľudia takto neprezentujú a nevychavlujú, možno by tá závisť a ohovárania nebola až taká, aj keď sa musím priznať, že sama sa niekedy na insta niečím pochválim

  Saja Frey blog

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Nečakal som že tu nájdem toľko múdra , úplne súhlasím s tým o čom píšete dnešná doba je pravdupovediac skazena a som rád že niesom jediný kto to takto vidí. Váš článok mi spríjemnil deň, veľa šťastia v ďalšej tvorbe. Fanúšik Štefan

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som velmi rada, ze sa Vam moj clanok pacil :). Z hlbky srdca dakujem a pekny den prajem :)

   Odstrániť
 4. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Osobne ti musím povedať, že máš veľkú veľkú pravdu.
  Nepoviem, že nežijem instagramom, denno-denne sa stane, že sa prichytím ako robím fotku len kvôli tomu aby som ju mohla zverejniť na instagram. Samozrejme musí byť vždy pekná. Aspoň pre mňa. Lenže, keď sa hlbšie hrabem medzi dievčatami ktoré maju 679k odoberateľov vačšinou je dôvodom ich telo a nie pekné obrázky. Potom sa znechutím a na instagram nepridám ani jednu fotku. Lebo šak ... áno, aj ja mám niekedy tiky, že dofrasa prečo nemám okolo 2000 odoberatelov a blabla.. potom si poviem, že to robím pre svoje potešenie, a pre pár ľudí čo ma sleduje a pozná, nech vedia kde som. Načo sa rozčulovať nad dievčatami, ktoré si zapredávajú vlastné telo pre odoberanie.
  Palec hore, keep goin' :)

  Dominicaminarik

  OdpovedaťOdstrániť

Back to Top