Ako prežiť gympel?


Dnešný príspevok je trochu netradičný....ale už je AUGUST! a budúci mesiac sa už ide do školy.
Niektorí z Vás pôjdete 1x na strednú/ vysokú školu, iní sa vraciate do známeho prostredia s tými istými spolužiakmi. Ja patrím do prvej kategórie, a ako úspešne odmaturovaná Vám môžem popísať, ako to asi chodí, čomu sa vyvarovať a čo naopak určite urobiť.
Všetko čo napíšem pramení z mojich skúseností, čiže je to čisto subjektíve, tak prosím berte na to ohľad.Začiatky sú ťažké!-vždy
Prvý deň si pamätám úplne presne, akoby to bolo včera.
Budova, v ktorej sa nachádzala moja stredná škola, je obrovská a cítila som sa v nej ako na Rokforde. Mali sme prísť na 8mu hodinu, ale ja som meškala (nikdy to nemám vo zvyku) a prišla som o 7:55.
Všetci už boli v triede, a v panike, že nikoho nepoznám som sa ani nepozdravila.
1)Takže ponaučenie- pozdravte sa a usmejte sa pri vstupe do triedy (lebo všetci si to pamätajú do dnes)

2)Zoznámte sa so spolužiakmi, na papier si napíšte všetkých mená, aby ste si ich mohli nájsť na Facebooku.
Veľmi to pomohlo, všetkých som si pridala, rozklikala si profily na jednotlivé "okná" a učila sa ich mená naspamäť a k nim som mala priradené aj profilové fotky. Je trápne ak neviete, osobu osloviť menom po týždni, dvoch,troch...mesiaci, dvoch...(môj spolužiak nevedel ako sa volám 5 mesiacov, a to som sedela za ním)3)starostlivo si vyberajte spolusediaceho, lebo Vám zrejme už zostane na celé 4 rokyAkonáhle vstúpite do triedy, rýchlo preblesnite po triede, kde je voľné a či dievča/chlapec čo tam sedí vám je sympatické/ý. Ja som si sadla vedľa dievčaťa menom Simča, a sedeli sme spolu 4 roky vkuse (áno prešli sme si aj ponorkovým obdobím, ale nevymenila by som ju)4) vyberajte si miesto v druhom rade4 roky som sedela v druhom rade, nechoďte čo najďalej od katedry- je to chyba.
Priemerne 1 žiak v našej triede bol pri tabuli 4x týždenne, a ja 1x ročne.
Profesori nehľadajú ťaháky, ani osoby na vyvolávanie v prvých/druhých laviciach...prehliadajú ich.5)Od začiatku si poctivo píšte poznámky, prehľadne, zvýrazneno..

 Toto som trochu podcenila pri niektorých predmetoch, nechcelo sa mi písať si poznámky zo slovenčiny z fyziky... ako náhle príde písomka a maturita, dala by som si 800faciek za to, že som sa nepremohla. Od prvej stránky zošita, si píšete materiál na maturitu.

6)Učte sa 10x viac, ako na zš.
trochu klišé, však? ale je to pravda

7) Urobte skvelý prvý dojem na profesorov
Prvý dojem sa dá urobiť iba raz. Profesori si naozaj pamätajú či ste dobrý študent alebo nie.
Fyzikár, nám zadával labák...spolužiačka ho rozposlala celej triede, nikto nezmenil ani slovko, iba zmenil písmo a design...známky boli v rozmedzí 1* až po 4- :) tu bolo vidno, že sa hodnotí podľa sympatií.

8) Nikdy sa na nikoho nehrajte,
ak Vám je učiteľ/ka sympatický/á, snažte sa, hláste sa,

 robte si úlohy, pomáhajte im a hlavne nevyrušujte, oni vám to patrične vrátia, a vybudujete si pekný a úprimný vzťah.
Ukážka mailu od najlepšej profesorky občianskej, ktorej som poďakovala za podporu:
"Milá Paťa,
správu s takýmto príjemným obsahom nedostávam denne, úporne premýšlam, čo odpovedať, a odpoveď presúvam zo dňa na deň. Cením si Tvoje ocenenie, myslím na vás a dúfam, že viete, že pre mňa bolo potešením stretávať sa s vami na hodinách aj mimo nich.
Teším sa na stretnutie v semtembri, držím palce na príjmačkách, nech leto dlho trvá a užijete si ho na plno :)"
Je úžasná, keď sme sa lúčili plakala som.9) Buďte šedá myškaNie je dobré, byť príliš aktívna, všade byť, všetko riešiť, že si vaše meno zapamätajú všetci po 1 hodine.10)Robte si ťahákyOdporúčam to, veľa sa už len pri vyrobení naučíte, a pri písomke vám bude lepšie, že sa máte v prípade zúfalstva o čo oprieť.11) Čítajte všetky povinné čítania, nebuďte len na obsahoch z netuNie je to dobré, na maturite budete potrebovať vedieť knihu, ktorú si budete pamätať aspoň útržkovito stále.

12) Nájdite si najlepšieho kamaráta/lásku,

vo dvoch ide všetko ľahšie (ale nie spolužiakov)


13) chodievajte na triedne akcie,Ak vaši spolužiaci idú von choďte aj vy, ja som nikdy nechodila a o veľa zážitkov som prišla


14)Chodievajte, skôr spať!

Spite aspoň 8 hodín, aj keď vám chýba do naučenia stránka/dve kašlite na to a ráno sa na to v autobuse pozrite. :)


15) Buďte zorganizovaná/ýMajte diár a zapisujte si písomky, a hlavne známky s počtom bodov, lebo učitelia sú leniví to dávať na internet, niekedy si zabudnú poznačiť, tak si robte k tomu poznámku, že za čo ste čo dostali.
Príklad u mňa: 1d ( 1 z diktátu) , 2pz (2ka z prezentácie) , 3p (3ka z písomky), 4s (4ka zo slovíčok)...
Urobím aj DIY na skrášlenie diáru, ktorý predávajú v šefte za euro :) Takže sa Máte na čo tešiť.


16) Už keď budete maturovať, začnite sa učiť minimálne mesiac pred,
inak nebudete mať šancu to stihnúť :)
Nebyť maturity, 4 ročník  by bol môj najobľúbenejší. Takže najlepší ročník je druhý :)
1 je ťažký na zvyknutie, 2 je super, 3 veľa predmetov +semináre, 4 málo predmetov + maturitaIdete na novú školu, alebo už na strednej/vysokej ste :) ?
Dúfam, že sa Vám príspevok páčil :) Pekný den


10 komentárov

 1. S většinou bodů souhlasím, až na to učení. Mám za sebou jeden z nejtěžších 8letých gymplů v ČR a nikdy jsem se neučila. Z části proto, že jsem prostě líná, ale hlavně proto, že jsem velmi rychle pochopila, že "mít to pod kontrolou" neznamená chodit domů s jedničkami. Byla jsem čtyřkař, párkrát jsem málem propadla, ale neztrácela jsem kvůli škole svůj volný čas. Na konci čtvrťáku jsem odmaturovala s vyznamenáním a dostala se na Práva na UK. Možná jsem naivní, ale občas je podle mě lepší naučit se improvizovat, odvozovat a vymýšlet si, než se drtit nazpamět věci, které mi k ničemu nebudou.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja nie som tiež jednotkárka, ale našla som si systém na učenie a potom to už išlo samo :D a gratulujem k prijatiu do UK na právo :)

   Odstrániť
  2. Musím súhlasiť s Blondie.. Nemá zmysel sa vkuse všetko učiť.. Človek potom príde na vysokú školu a nedokáže na nej normálne fungovať, pretože výška je proste úplne iná. Je tam nekonečné kvantum informácií a predmetov a človek sa nemôže všetko poctivo učiť, práve preto sa treba naučiť improvizovať a hlavne viac než poučky, naučiť sa vyjadrovať vlastnými slovami a to sa biflením človek nenaučí. Dôležitejšie než odrapotať poznámky od slova do slova , je pochopiť myšlienku a danú tému a vedieť vyjadriť veci vlastnými slovami.. Ani na strednej, ani na výške som sa takmer neučila, ale mala som vždy jedničky-dvojky a na výšku, ktorá bola úplne mimo môj odbor, som dokončila ľavou zadnou, zatiaľ čo ľudia, ktorí už na strednej študovali rovnaký odbor, vysokú školu neurobili...

   Odstrániť
  3. Ja napríklad dosť obdivujem ľudí, čo vedia niečo predať tak, aby mu to ľudia zožrali. Mala som spolužiakov, kt sa nič neučili, aj ich odpoveď bola len primitívne obkecávacia....aj tak im to tí profesori uverili. Ja to napríklad nedokážem :D je vidieť, že panikárim, a niečo na čo som sa ani nepozrela by som si logicky z otázky nevyvodila- takže máš môj obdiv, že sa vieš predať a improvizácia ti nerobí problém.

   Odstrániť
 2. Pěkný článek :) Právě se chystám do prváku na gympl, takže článek mi opravdu pomohl... :)

  http://deathless-ginger-wight.blogspot.com/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľa šťastia, čakajú ta najkrajšie roky života :)

   Odstrániť
 3. ja idem do tretiaku na VŠ a vôbec sa mi nechce! :D je to super život, ale nechce sa mi už učiť a hlavne písať práce :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Za chvíľu už budeš Bakalárka, hihi :) Držím palce!

   Odstrániť
 4. Tiež som sedela v druhom rade, bolo to najlepšie miesto.. Dalo sa ulievať, ale keď sa chcel človek zrovna niečo naučiť, tak ho nerušili hučiaci spolužiaci.. Pred učiteľmi sme neboli za flákačov, ale zároveň nám väčšinou dali pokoj a nevyvolávali nás :-D Ach, kde sú tie časy kedy som ešte chodila do školy..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne, presne , presneee! :D Aj sa dá ulievať aj sa dá naučiť :)

   Odstrániť

Back to Top